Czy wiesz, że dzieci najszybciej rozwijają się w wieku przedszkolnym? Każdego dnia zdobywają ogromną wiedzę, która zaprocentuje na dalszym etapie życia. Nauka przedszkolaka to nie tylko literki i cyferki, ale przede wszystkim umiejętność pracy w grupie, a także rozwój społeczny. Zapraszamy was do krótkiej lektury, z której dowiecie się jak ważne jest przedszkole w życiu dziecka.
Pójście do przedszkola to bardzo trudny czas dla… rodziców! Pierwsza, długa i regularna rozłąka z maluchem, który był z nami od urodzenia to bardzo emocjonalne przeżycie, które na długo pozostaje w naszym sercu. I skoro o emocjach mowa – jako rodzic doskonale rozumiesz swoje uczucia, wiesz jak sobie z nimi radzić, a twoje dzieckomusi się dopiero tego nauczyć. Jesteśmy pewni, że rozłąkę z tobą również bardzo przeżywa, ale czy umie nazwać swoje uczucia i przede wszystkim czy je rozumie?
Rozwój na etapie przedszkola
Nauka wczesnoszkolna, czyli dokładnie to, czego uczymy się w przedszkolu, obejmuje bardzo wiele obszarów. Oprócz sensoryki, dzięki której maluchy przezwyciężają swoje lęki, ćwiczą motorykę małą i rozwijają pierwsze zdolności, bardzo ważna jest nauka zasad społecznych. Ich podstawę oczywiście maluch poznaje w domu – to interakcje z rodzicami, dziadkami, ale też sąsiadami czy osobami obcymi w sklepie czy na placu zabaw.
Jednak to dopiero środowisko rówieśników, których na co dzień spotyka w przedszkolu kształtuje jego postawy społeczne. To tu dochodzi do pierwszych kłótni, do zabaw i ćwiczeń, w których wszyscy razem muszą wziąć udział, choć nie zawsze mają na to ochotę.
Rozwój społeczny w przedszkolu uczy dzieci granic drugiego człowieka, szacunku do drugiej osoby, jak i rzeczy które należą do innego dziecka. W ten sam sposób kształtuje się również umiejętność komunikacji z rówieśnikami, której nie możemy dziecku zapewnić ani w domu, ani na placu zabaw.
Przedszkole to drugi krok w rozwoju społecznym dziecka, który zaprocentuje w przyszłości – ułatwi nawiązywanie kontaktów na dalszych etapach edukacji, a także w życiu dorosłym.
Radosny (i nie tylko) rozwój emocjonalny
Równolegle do rozwoju umiejętności społecznych w przedszkolu poznajemy emocje. Złość, radość, szczęście, a nawet miłość! Relacje pomiędzy poszczególnymi przedszkolakami to więzi społeczne, podczas których dochodzi do pierwszych kłótni, czy sympatii. W wielu przypadkach dla dziecka to nowość, której nie potrafi nazwać, nie wie jak sobie z taką nową emocją poradzić.
Nauczyciele przedszkolni, dzięki odpowiedniemu wykształceniu, wspierają podopiecznych w zrozumieniu tego, co przeżywają. Zaczynają rozumieć czym jest wrażliwość, pojawia się empatia, niezwykle ważna emocja, dzięki której rozumiemy potrzeby innych osób.
Zarówno rozwój społeczny, jak i emocjonalny, dla nas dorosłych jest chlebem powszednim. Wydaje nam się, że z taką umiejętnością się urodziliśmy, tymczasem podobnie, jak i nasze dzieci musieliśmy się ich po prostu nauczyć. Przedszkole to najlepsze miejsce do rozwoju emocjonalnego i społecznego dziecka poprzez zabawę, ale przede wszystkim dzięki stałemu kontaktowi z rówieśnikami, którego nigdy nie zapewnimy w domowym zaciszu.