Chcąc zapewnić dziecku jak najlepszą opiekę i jak najlepsze warunki rozwoju, często tracimy z oczu szerszą perspektywę. Tymczasem wybór przedszkola to decyzja, która bezpośrednio i pośrednio wpływa na wiele aspektów życia całej rodziny. Lokalizacja placówki, dojazdy, godziny otwarcia przedszkola, dostęp do specjalistów i możliwość realizacji zajęć terapeutycznych w godzinach pobytu dziecka w przedszkolu, oferta zajęć dodatkowych – wszystkie te czynniki decydują o tym, czy okres pobytu dziecka w placówce będzie spokojny, czy też upłynie nam na ciągłych dojazdach, gonitwie i stresie.
Jako rodzice mamy prawo wyboru placówki, do której będzie uczęszczało nasze dziecko. Możemy wybrać przedszkole państwowe lub placówkę niepubliczną. Co do zasady, przedszkola prywatne i państwowe realizują to samo zadanie – są placówkami opiekuńczo-wychowawczymi. Zazwyczaj różnią się jednak pod względem formy, organizacji i zakresu oferowanych usług.
Podejmując decyzję o wyborze przedszkola warto wziąć pod uwagę wszystkie aspekty – od lokalizacji i dojazdów, przez koszty wiążące się z pobytem dziecka w przedszkolu, aż po potrzeby opiekuńczo-edukacyjne młodszego i starszego rodzeństwa.
Przenoszenie dzieci między placówkami, ze względu na zbyt uciążliwy dojazd lub zbyt wysokie koszty, nie jest korzystne dla dziecka. Dlatego, żeby oszczędzić dziecku stresu jeszcze przed wyborem placówki warto na chłodno przekalkulować wszystkie kwestie i zdecydować się na przedszkole, które będzie najlepiej dopowiadać rzeczywistym potrzebom i możliwościom naszej rodziny.
Przedszkola niepubliczne są zwykle – choć nie jest to zasada – mniejsze niż przedszkola państwowe. To przekłada się na mniejsze grupy i możliwość zapewnienia dzieciom bardziej spersonalizowanej opieki, jak również dostosowania tempa nauki do ich indywidualnych możliwości.
W Polsce placówki państwowe mają obowiązek zapewnienia opieki dzieciom, które ukończyły 3. rok życia. Przedszkola, w przeciwieństwie do szkół podstawowych, nie podlegają rejonizacji, w związku z czym dziecko jest przyjmowane do dowolnego przedszkola na terenie miasta, w którym jest akurat wolne miejsce. W praktyce może to oznaczać, że mimo posiadania przedszkola w najbliższym sąsiedztwie, będziemy zmuszeni do codziennego wożenia dziecka na drugi koniec, bo właśnie do tej placówki zostało przyjęte. W przypadku przedszkola prywatnego możemy zapisać dziecko w dogodnej dla nas lokalizacji – w mieście zamieszkania lub w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca naszego zatrudnienia.
Zarówno placówki publiczne, jak i niepubliczne są zobowiązane do realizacji podstawy programowej, a także programu przygotowania sześciolatków do szkoły. To, jak realizowana jest podstawa programowa i z jakich pomocy korzystają nauczyciele jest kwestią bardzo indywidualną bez względu na rodzaj placówki. Wyraźne różnice obserwujemy natomiast na poziomie zajęć dodatkowych, których w placówkach prywatnych jest zdecydowanie więcej. Zależnie od charakteru tych zajęć mogą być one dodatkowo płatne, często jednak są ramach czesnego.
Aby uzyskać więcej informacji, proszę wybrać jedną z naszych placówek.
Treść serwisu prawnie chroniona © 2024 Baby Academy | Polityka prywatności | Projekt i wykonanie: CreLab.pl
Treść serwisu prawnie chroniona © 2024 Baby Academy
Polityka prywatności | Projekt i wykonanie: CreLab.pl
Treść serwisu prawnie chroniona
© 2024 Baby Academy
Polityka prywatności
Projekt i wykonanie: CreLab.pl